Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rynek bydła: Ceny skupu delikatnie w dół

23.02.2018

Drukuj

Rynek bydła: Ceny skupu delikatnie w dół
Od połowy stycznia popyt i podaż bydła zrównoważyły się do tego stopnia, że obserwowaliśmy stabilizację cen. Duże zapotrzebowanie na krowy HF skutkuje wysokimi cenami w skupie. Przyczyniła się do tego cena mleka, w ostatnich tygodniach stosunkowo wysoka. Teraz stawki za mleko spadają, więc rolnicy mogą chętniej sprzedawać krowy, a co za tym idzie, notowania lekko mogą się obniżyć.

Na rynku przybywa też byków ras mięsnych, przez co ceny obniżyły się zarówno w wadze poubojowej, jak i żywej.

Delikatne obniżki prawdopodobnie nie będą długo obowiązywały. To za sprawą cen z zachodu Europy, gdzie stawki od początku stycznia cały czas wzrastają. W Niemczech cena poubojowa w klasie R wynosi blisko 17 zł/kg.

Tymczasem jak podaje Credit Agricole – z ostatnich danych GUS wynika, że w grudniu wzrosło pogłowie bydła do 6,0 mln sztuk (+1,1% r/r). Analitycy potwierdzają zapowiedzi ubojni – w kolejnych kwartałach pogłowie spadnie, szczególnie krów mlecznych, ze względu na obniżenie cen skupu mleka.

Byki 10 gr mniejZ przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że zmieniły się ceny maksymalne za byki, a stawki minimalne pozostały bez zmian. Aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 13,90 zł netto/kg, a najniższa to nadal 12,90 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.

Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej wzrosła – 12,40 zł netto/kg, a najniższa pozostała na tym samym poziomie – 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,30 zł netto/kg, a stawka minimalna obniżyła się do 5,0 zł netto/kg.

al
fot. Jajor

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!

Widziałeś już nasze video "Dlaczego pszenica i rzepak nie drożeją? Ile kosztuje słonecznik? Rolniczy temat odc. 22 - extra Agro Show 2022"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii