Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wypłacono 1,6 mld zł dopłat do nawozów. Ilu rolników czeka na pieniądze?

12.08.2022

Drukuj

Wypłacono 1,6 mld zł dopłat do nawozów. Ilu rolników czeka na pieniądze?
Wnioski o dopłaty do nawozów innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez można było składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 maja tego roku.

Prawie 427 tys. wniosków o dopłaty do nawozów

W tym terminie – jak informuje ARMiR – wpłynęło prawie 427 tys. takich wniosków, na podstawie których oszacowano następnie maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu w wysokości 3,5 mld zł (maksymalna pula wynosiła w tym przypadku 3,9 mld zł). Na pieniądze czeka jeszcze ponad 210 tys. gospodarstw. 
Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się jedynie rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok – czytamy w komunikacie prasowym.

r e k l a m a

Jak wyliczano wysokość dopłat do nawozów?

Przy założeniu, że maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha, wysokość dopłat ustalono w oparciu o dwustopniowy algorytm. I tak, pod uwagę brano określone stawki, które wynoszą:
  • 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub
  • 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).
Ponadto – jak podaje ARiMR –  obliczano różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. 

– W tym celu potrzebne były dane potwierdzające poniesione koszty. W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r., rolnik musiał dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy. Z kolei w przypadku zakupu nawozów od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. mogły zostać wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa, jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających zakup. W ten sposób obliczano różnicę w cenie tony nawozów w obu okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. wyliczono wysokość pomocy – wylicza Agencja.

Następnie po porównaniu obydwu kwot określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich.
oprac.: kp
fot. pixabay

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

Czytaj

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii