Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wyższe ceny za tegoroczne buraki cukrowe

24.08.2022

Drukuj

Wyższe ceny za tegoroczne buraki cukrowe

Tuż przed weekendem firma Südzucker Polska S.A. poinformowała, że Komisja Porozumiewawcza na wniosek plantatorów uzgodniła podwyższenie średniej ceny gwarantowanej dla wszystkich plantatorów współpracujących z Südzucker Polska S.A., za buraki kontraktowane w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 €/t (przy 18% polaryzacji). 

Producent cukru dodał także, że w zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku cukru, firma wspólnie z plantatorami w dalszym ciągu prowadzić będą rozmowy dotyczące sezonu 2022/23 i kolejnych. Komisja Porozumiewawcza jednogłośnie zaakceptowała treść umowy kontraktacji na kampanię 2023/24. W świetle powyższego służby surowcowe niebawem rozpoczną proces kontraktacji buraków na przyszły sezon i zamawiania nasion.

W duchu porozumienia i konieczności podwyżek toczyły się także rozmowy Rady Związku Producentów Buraka Cukrowego i Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej. Podczas wczorajszego (23.08.2022 r.) posiedzenia negocjacyjnego uzgodniono podwyższenie ceny za buraki kontraktowane na sezon 2022/23.

W świetle ustaleń plantatorzy dostarczający w ramach kontraktacji buraki cukrowe do cukrowni  Krajowej Grupy Spożywczej o standardowej polaryzacji 16% otrzymają zapłatę nie mniejszą niż 46 €/t. Kwota ta składać się będzie z ceny podstawowej wynoszącej 37 €/t i świadczenia gwarantowanego w kwocie 9 €/t (będzie to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo, w myśl uzgodnień podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do 120 zł/t netto.

oprac. Juliusz Urban   Fot. archiwum tap
na podstawie komunikatów Südzucker Polska S.A. i KZPBC


Widziałeś już nasze video "Kampania cukrownicza 2022/2023 na południu Polski"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

Czytaj

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii