Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Propozycje dla plantatorów Nordzucker z samej góry

23.03.2022

Drukuj

Propozycje dla plantatorów Nordzucker z samej góry

Prezesem Zarządu Grupy Nordzucker od 16 sierpnia 2018 r jest dr Lars Gorissen. Jest on jednocześnie Przewodniczącym Rady Nadzorczej polskiego oddziału koncernu Spotkał się 16 marca w Opalenicy się z pracownikami i przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych. W ramach spotkania obyły się rozmowy o bieżącej sytuacji rynkowej i perspektywach wspólnego rozwoju. Powstała zatem okazja do poruszenia tematów, które nurtują rolników.

Poinformowano plantatorów podczas posiedzenia Komisji Mieszanej, że Nordzucker Polska podjął decyzję o podniesieniu cen w kontraktach wieloletnich obowiązujących od 2020 i 2021 roku o 2 €/t, począwszy od kampanii 2022/23. Zmiana ta dotyczy tylko umów 3 letnich ze stałą i ze zmienną ceną:

  • cena stała, kontraktacja 2020–2022 i 2021–2023 – 27,55 €/t
  • cena zmienna, kontraktacja 2021–2023 – 28,60 €/t.

Grupa Nordzucker i spółka Nordzucker Polska zapewniają plantatorów, że ceny za korzenie w kampanii 2022/23 zostaną podwyższone, tak by zapewnić konkurencyjność uprawy. Ponadto koncern jest otwarty na rozmowy dotyczące ustalenia warunków kontraktacji także na kolejną kampanię.

Koncern wskazuje także na fakt, że niestabilna gospodarka, zmiany na rynku surowców i energii dotyczą także producenta cukru, co znacząco podnosi koszty prowadzenia działalności. Jest to zatem wyzwanie nie tylko dla plantatorów. Wzrost kosztów produkcji będzie miał wpływ na cały łańcuch: plantatorów, producentów, konsumentów oraz na branżę spożywczą. O ostatecznych warunkach umów kontraktacyjnych zdecyduje kompleksowa ocena ich potencjalnego wpływu na cały łańcuch wartości.

– Obecnie nie znamy wielu istotnych elementów wpływających na koszty produkcji cukru – powiedział Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska. Dodał, że działamy w zmiennych warunkach, a przy tym trzeba mieć na uwadze, że ogniwa tego łańcucha, czyli plantatorzy, producenci cukru i jego odbiorcy stanowią system naczyń powiązanych.

Zapytaliśmy także plantatorów, co sądzą o propozycjach.

Okazuje się, że propozycje producenta cukru i oczekiwania plantatorów znacznie odbiegają od siebie. Rolnicy domagają się zrównania ceny skupu korzeni do tej, jaką uzyskują ich koledzy oddający surowiec do KAS czy koncernu Pfeifer & Langen, czyli do poziomu 35 €/t. Według plantatorów takie żądanie nie jest bezpodstawne. Wynika ono z istotnej zmiany kosztów uprawy.

Na stronie Wielkopolskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego czytamy, że dalsze zwlekanie z podjęciem decyzji o podniesieniu cen będzie skutkowało rezygnacją z uprawy buraków cukrowych i zniechęci plantatorów do współpracy z cukrownią.

Jak widać do porozumienia jeszcze daleko. Będziemy śledzić sytuację i informować czytelników.

tcz
Fot. NordzuckerPolecane dla Ciebie:

article icon

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

Czytaj
więcej artykułów z tej kategorii