Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ceny bydła: kolejny tydzień z rzędu duże wzrosty!

09.08.2022

Drukuj

Ceny bydła: kolejny tydzień z rzędu duże wzrosty!

Ceny bydła w skupie rosną. Im większe nasilenie prac polowych i żniw, tym mniej bydła trafia do zakładów, a ta sytuacja zmusza poniekąd zakłady do podwyższenia stawek za jałówki, krowy i byki. Niektóre wzrosty tydzień do tygodnia sięgają 1 zł/kg w wadze poubojowej. Bydło jest poszukiwane, a skupujący walczą o surowiec - głównie ceną, przebijając się na rolniczych podwórkach. Hodowcy wyczuleni na obecną sytuację twardo negocjują, a co najlepsze stawki powyżej 22 zł/kg w klasie R za byki, to ponownie ceny standardowe. Jak podejrzewają pracownicy skupów, taka sytuacja utrzyma się do końca żniw. Później stawki mogą być nieco niższe, bo podaż się zwiększy. 

Jak wynika z informacji podanych przez KOWR w ostatnim tygodniu lipca br. cena zakupu bydła rzeźnego ukształtowała się na poziomie 10,93 zł/kg, o 2% wyższym niż tydzień wcześniej. Jednocześnie żywiec był o 1% droższy niż na przełomie czerwca i lipca br. oraz o 48% droższy niż przed rokiem. Ćwierćtusze wołowe z buhajków do 2 lat zbywano średnio po 21,27 zł/kg, o 3 gr/kg taniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% drożej niż przed miesiącem. Cena ćwierćtusz była o 46% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

Ceny bydła na niemieckim rynku

Z danych na giełdzie VEZG wynika, że ceny byków wzrosły około 10 eurocentów za kg w wadze poubojowej. Podobna sytuacja dotyczy jałówek, również Niemcy notują wzrost stawek o około 10 eurocentów/kg wbc. Zmianie nie uległa jedynie cena krów w wadze poubojowej. W Niemczech zakłady ubojowej obawiają się o ciągłość dostaw energii i gazu, ale również narzekają na braki kadrowe lekarzy weterynarii. 

Łącznie w pierwszej połowie 2022 r. firmy w Niemczech ubiły ok. 1,4 mln sztuk bydła. W porównaniu do roku poprzedniego oznacza to spadek o 8,1% (-127 200 zwierząt). Ilość wyprodukowanej wołowiny spadła o 9,1% do 476 100 t (-47 500 t) w badanym okresie w porównaniu do 2021 roku. Średnia waga bydła wyniosła 329,53 kg, około 3,6 kg mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,76 zł/kg, za byka w klasie O 21,37 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,66 zł/kg, a za klasę O 21,04 zł/kg.

Agrarsklep

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

395,00 zł SPRAWDŹ
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 20,17 zł/kg, a w klasie O za około 19,96 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,83 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,6 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii