Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ceny bydła: na razie wysoko, ale będą zmiany!

10.05.2022

Drukuj

Ceny bydła: na razie wysoko, ale będą zmiany!

W tym tygodniu większość zakładów ubojowych podniosła stawki. Najczęściej byczków, ale zdarzają się też podwyżki cen jałówek i krów. Pracownicy skupów zapowiadają zmiany cenników od przyszłego tygodnia, przede wszystkim stawek za byki. 

- Po niedzieli planujemy obniżyć ceny buhajków. Jest więcej towaru, przynajmniej w naszej okolicy. Można powiedzieć, że nawet jest wysyp - mówi kierownik zakładu na Lubelszczyźnie. Obniżki nie są jeszcze związane z zakończeniem obowiązkowego 30-dniowego utrzymania sztuk w gospodarstwie, na które wzięto dopłaty do bydła, jednak być może dlatego część zakładów zamierza stawki obniżyć, bo rozsypie się dotychczas zamknięty worek.

Jednocześnie zapowiadane obniżki mogą wynikać ze sporych spadków na giełdzie niemieckiej VZEG. Ceny młodych byczków w ostatnich dwóch tygodniach spadły nawet o 50 eurocentów. Chociaż naszym cenom jeszcze daleko do niemieckich, gdzie za byki w klasie R zakłady płacą 5,4 euro/kg (jedne z najwyższych cen w UE). W przeliczeniu na złotówki tamtejsze ubojnie płacą rolnikom 25,25 zł/kg. 

Co ciekawe z raportu MRiRW (ZSRIR) wynika, że w dniach 24.04-1.05 polskie zakłady płaciły średnio 23,2-23,7 zł/kg wagi poubojowej byków, a średnia stawka za byki sprzedawane w wadze żywej wyniosła 12,42 zł/kg. A z naszej sondy wynika, że zakłady w oficjalnych cennikach płacą średnio 22,39 zł/kg. 

- Na rynku krajowym utrzymuje się wzrost cen żywca wołowego. W dniach 25.04 – 1.05.2022 r. cena zakupu żywca wołowego ukształtowała się na poziomie 11,48 zł/kg, o 1% wyższym niż tydzień wcześniej. Żywiec ten był o 3% droższy niż na przełomie marca i kwietnia br. oraz o 63% droższy niż w analogicznym tygodniu 2021 r. W zakładach mięsnych kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat zbywano przeciętnie po 22,68 zł/kg, o 1% drożej niż tydzień wcześniej i o 3% drożej niż przed miesiącem. Cena ćwierćtusz była o 66% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. - podaje z kolei Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Agrarsklep

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

395,00 zł SPRAWDŹ

Jak podaje dział analiz sektorowych Banku Santander produkcja wołowiny od 2019 r. pozostaje w trendzie spadkowym i według Komisji Europejskiej również w 2022 r. obniży się.

- Wskazuje na to badanie pogłowia, zrealizowane pod koniec 2021 r. Wykazało ono spadek liczby krów mamek o 245 tys. szt. (-2,3%). Równolegle stado krów mlecznych skurczyło się o 320 tys. szt., tj. o 1,5% r/r. Z drugiej strony odnotowano wzrost pogłowia byków w wieku 1-2 lata, które trafią na rynek w tym roku. Jednak nie powinno to mieć decydującego wpływu na kierunek zmian produkcji mięsa. KE prognozuje, że unijna produkcja wołowiny w 2022 r. będzie niższa o 0,9% i wyniesie 7 028 tys. t. Realizacja tej prognozy oznacza w praktyce redukcję produkcji w UE o prawie 300 tys. t w relacji do roku 2018. Dalszy spadek potencjału produkcyjnego wspiera zachodzący proces zmian strukturalnych w sektorze wołowiny w krajach Europy Zachodniej. W dłuższym okresie ten proces może być szansą dla polskich gospodarstw rolnych, które mogłyby przejąć część produkcji z państw „starej piętnastki” - podaje Santander. Jak podkreślają bankowcy kontynuacja spadku produkcji ma nastąpić pomimo wysokich cen skupu.

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 22,39 zł/kg, za byka w klasie O 21,92 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,57 zł/kg, a za klasę O 20,81 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 20,58 zł/kg, a w klasie O za około 20,02 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 13,08 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,3 zł/kg.

Cielęta kosztują, w zależności od wieku i typu od 12 do 15 zł/kg!

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Envato Elements


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ


Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii