Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rynek rzepaku rozgrzany jak olej na patelni

15.04.2022

Drukuj

Rynek rzepaku rozgrzany jak olej na patelni

Indeks cen olejów roślinnych FAO rosnąc w marcu o 46,9 punktów bazowych (o 23,2%) wyniósł w marcu średnio 248,6 punktów i pobił nowy rekord wszech czasów. Od średniej cenowej sprzed dwóch lat oleje podrożały 2,5-krotnie.

Dla wielu krajów synonimem oleju spożywczego jest olej słonecznikowy. Na rynkach światowych ceny oleju słonecznikowego, którego głównym dostawcą jest Ukraina, odpowiadająca prawie za połowę dostaw, wzrosły pod koniec marca o 44%.

Cena kontraktów terminowych na olej słonecznikowy w portach Morza Czarnego FOB (z załadunkiem na statek) na dostawy IV–VI wzrosła w ciągu miesiąca do 1940 USD/t (6.04.2022 r.). I choć tydzień później ceny zaczęły spadać to wystarczyło, żeby na rynku wykreować gorącą, rozgrzaną jak olej na patelni atmosferę.

r e k l a m a

W następstwie zakłóceń w dostawach oleju słonecznikowego wyraźnie wzrosły także ceny oleju palmowego, sojowego i rzepakowego, które także są napędzane stale rosnącym światowym popytem.

Według brytyjskiej agencji analitycznej Mintec Ltd. ceny oleju rzepakowego wzrosły w marcu o 72%, oleju sojowego o 41%, a oleju palmowego o 61%. Ceny wszystkich wymienionych olejów osiągnęły rekordowe poziomy. Wyjątkiem jest tu oliwa z oliwek, która podrożała tylko o 15%. 

r e k l a m a

Na Matifie w notowaniach starego rzepaku mamy rekord, bo rzepak na maj jest wyceniany na czwartkowym zamknięciu na 1004 euro/t, a rzepak z nowych zbiorów kosztuje 860,25 euro/t. Nigdy dotąd przed żniwami rzepak tak drogi nie był. Tygodniowy wzrost cen rzepaku na żniwa 2022 r. wynosi 37 euro/t.

Rosnące ceny tylko nieznacznie łagodzi kurs waluty, bo za euro obecnie płacimy 4,63 zł, a więc bardzo podobnie jak przed tygodniem.

Takie wzrosty na giełdach pozwalają na spore podwyżki, firmy handlowe które cen nie zmieniały, skazują się obecnie na niebyt na rzepakowym rynku. Bardziej aktywnie uczestniczący w handlu zastosowali podwyżki o 100, a niektórzy nawet 2000 zł/t, jednak proponowane ceny w punktach skupu dalej mają spore widełki wynoszące 3650–4670 zł/t.

Spore podwyżki mamy w zakładach tłuszczowych, które za rzepak ze zbiorów 2021 r. w czwartkowe popołudnie proponowały:

·         ZT Kruszwica dostawy bieżące     – 4760 zł/t 

                     Brzeg dostawy bieżące       – 4760 zł/t

·         ADM Szamotuły dostawy na maj   – 4715 zł/t

                   Czernin dostawy na maj       – 4715 zł/t

·         Komagra Tychy dostawy bieżące   – 4500 zł/t   

               Kosów Lacki dostawy bieżące   – 4500 zł/t  

·         Viterra Bodaczów dostawy bieżące – 4570 zł/t

·         Bestoil Lasocice dostawy bieżące   – 4730 zł/t

W ciągu dwóch ostatnich tygodni nowy rzepak podrożał o 74 euro/t, aktualnie jest kontraktowany po 3880–3960 zł/t. 

UWAGA! W związku z dużymi wahaniami cen podane informacje cenowe należy traktować jako aktualne na 14.04.2022 r. na godz. 13–14.

Juliusz Urban Fot. Urban


Widziałeś już nasze video "Rosną obawy o żywność. Czy na rynkach rolnych zapanuje kryzys? Rolniczy temat, odc.10"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii