Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dopłaty do nawozów: Niewielu rolników złożyło dotychczas wnioski w ARiMR

30.04.2022

Drukuj

Dopłaty do nawozów: Niewielu rolników złożyło dotychczas wnioski w ARiMR

Wiceminister Ryszard Bartosik odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące szczegółów zatwierdzonej przez Komisję Europejską programu pomocy przy zakupie nawozów dla rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów produkcji wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę.

Pomoc krajowa

Podkreślił, że środki w wysokości blisko 4 mld zł pochodzą z polskiego budżetu. Wniosek składa do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Aby jednak mógł taki wniosek złożyć, musi, co oczywiste, złożyć również wniosek o dopłaty bezpośrednie. Najpierw składa wniosek o dopłaty bezpośrednie, a następnie wniosek o wsparcie z tytułu utraconych dochodów w związku z podwyżką cen nawozów. Jeśli taki wniosek złoży, posiada faktury zakupu bądź paragon imienny, takie wsparcie jest możliwe do uzyskania – tłumaczył posłom wiceminister R. Bartosik.

Miesiąc na złożenie wniosku

Wysokość wsparcia będzie wyliczana na podstawie specjalnego wzoru, który będzie określał różnicę w stosunku do ceny nawozów przed kryzysem, czyli przed 1 września ubiegłego roku, bo można to wsparcie uzyskać za okres od 1 września 2021 r. do 31 maja obecnego roku.

r e k l a m a

Milion dwieście tysięcy – taka liczba rolników może zostać objęta tym wsparciem. W tej chwili wnioski złożyło 30 tys. rolników. Niemniej jednak rolnicy w okresie majowym, w tym czasie, kiedy kończą się terminy, składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. To przecież pójdzie w parze. Tak, że te wnioski w tych dniach będą składane. Zachęcam rolników, apeluję, aby składali wnioski, bo to umożliwi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szybsze rozliczanie, w związku z czym będą mogli szybciej uzyskać to wsparcie -  kontynuował Ryszard Bartosik.

Wiceminister dodał, że z  informacji MRiRW wynika, że ilość zakupionych nawozów przez rolników nie spadła, czyli nie będzie to rzutować na plony w roku bieżącym.

Apel ARiMR do rolników

Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do rolników o korzystanie z systemów informatycznych. By usprawnić proces weryfikacji wniosków, rolnicy mogą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR wprowadzić dane z faktur do specjalnej aplikacji, z której automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi pomoc. Na razie na wprowadzenie danych z faktur dokumentujących zakup nawozów do systemu elektronicznego zdecydowało się ok. 2,5 tys. rolników. ARiMR zachęca, by korzystać z tej możliwości, ponieważ znacznie przyspieszy to proces naliczania pomocy.

ZOBACZ JAK ZŁOZYĆ WNIOSEK NA DOPŁATY DO NAWOZÓW!

JAK OBLICZYĆ NALEŻNE DOPŁATY DO NAWOZÓW?

wk
Fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Ciężka i dobrze wyposażona – test brony Agro-Tom ATH Premium

Czytaj

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii