Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Raport IGC: zmniejszony eksport zbóż, dramatycznie kurczą się zapasy soi

22.03.2022

Drukuj

Raport IGC: zmniejszony eksport zbóż, dramatycznie kurczą się zapasy soi

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej uważają, że dodatkowy eksport zbóż z innych krajów, w tym Indii, USA, UE i Brazylii, do końca aktualnego sezonu tylko częściowo zrekompensuje spadek dostaw z Morza Czarnego. Ponadto na dynamikę podaży i popytu mogą mieć również wpływ szersze zawirowania na rynku, a rosnące ceny ropy naftowej i innych towarów mogą zwiększyć presję inflacyjną.

Zboża

Napędzana przez zwiększone zbiory kukurydzy (dla Ukrainy, Indii i UE), prognoza globalnej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2021/22 podniesiona jest o 3 mln t, do 2 mld 284 mln ton. Przewiduje się jednak, że konsumpcja będzie o 8 mln ton niższa, niż IGC zakładała w poprzednim raporcie, ale o 43 mln wyższa od poprzedniego sezonu. Natomiast prognozy dotyczące światowego handlu zostają zmniejszone o 9 mln t, do 415 mln t, wynosząc 12 mln t mniej niż w sezonie 2020/21.

Szacunków dotyczących zbiorów pszenicy eksperci nie zmienili, dalej w tym sezonie przychody bilansujemy na ilości 781 mln t (bez uwzględniania zapasów początkowych), za to zmniejszające się o 3 mln t, do 778 mln t, prognozy konsumpcji pszenicy dają wzrost zapasów końcowych do 281 mln t.

Rosną za to szacunki zbiorów kukurydzy o 4 mln t do 1 mld 207 mln ton. Eksperci tym samym wracają do ilości zakładanych jeszcze w styczniu, a zredukowanych w lutym. Globalne zbiory kukurydzy będą o 75 mln większe od ubiegłego sezonu, co przy nieco zredukowanej (o 2 mln t), ale wciąż większej o 44 mln t w stosunku rocznym konsumpcji, daje wzrost zapasów do 287 mln t (o 10 mln t  rok/roku).

Soja

Ze względu na dalsze obniżanie oceny zbiorów soi u głównych jej producentów z Ameryki Południowej, prognoza globalnych zbiorów soi na sezon 2021/22 r. zostanie zmniejszona o 3 mln ton do 350 mln ton (– 5% r/r). 

Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność i podwyższone ceny, prognozowana ilość 59 mln ton dostępna w międzynarodowym handlu, maleje o 2 mln t w stosunku do poprzedniego raportu i 1 mln t w skali roku. 

Przy ograniczonych przesunięciach, perspektywy konsumpcji zmniejszane są o 5 mln t, w stosunku do ubiegłorocznych i wyniosą 362 mln t, a globalne zapasy soi kurczą się, w porównaniu z poprzednim raportem o 1 mln ton do 42 mln, co oznacza spadek o dramatyczne 20% rok do roku! 

r e k l a m a

Nie ma co się dziwić, że rzepak ze zbiorów 2021 r. na giełdzie Matif wciąż drożeje. Przeforsował już barierę 950 euro i 21.03.2022 r. będąc wyceniany na 970 euro/t, zmierza po kolejny rekord 1000 euro/t.

Według ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej istnieją również poważne zagrożenia dla zbóż i roślin oleistych w Ukrainie na nadchodzący sezon 2022/23, co może pogłębić dodatkowo niedobór dostaw eksportowych. Biorąc pod uwagę wyższe ceny towarów i ograniczone możliwości produkcyjne, w połączeniu z rosnącymi kosztami uprawy mogą wpłynąć na decyzje dotyczące zasiewów, co ma wpływ na globalne bilanse.

oprac. Juliusz Urban Fot. archiwum taP


Widziałeś już nasze video "Święto soi w Nowych Skalmierzycach"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii