Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Anwil wstrzymuje produkcję nawozów. To już kolejna firma na rynku nawozów

23.08.2022

Drukuj

Anwil wstrzymuje produkcję nawozów. To już kolejna firma na rynku nawozów

23 sierpnia 2022 roku ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Przyczyną wstrzymania produkcji są galopujące ceny gazu, w związku z zakręceniem gazu ziemnego  Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. 

W ciągu tygodnia wzrosły one aż o 41%. 15 sierpnia 2022 r. stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 euro, dziś już 282,8 euro/MWh. Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh. 

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory Grupa Azoty, a także inne europejskie spółki z branży chemicznej takie jak m.in.: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

Nawozów nie zabraknie - twierdzi Henryk Kowalczyk

Dzisiejszego ranka premier Kowalczyk zapewniał w Radiowej Trójce, że na jesień nawozów nie zabraknie. Jednak skoro dwie największe firmy w Polsce wstrzymały ich produkcję, to na czym oprzeć pewność dotyczącą ciągłości dostaw. Stale w branży słyszy się o trudnodostępnych nawozach wieloskładnikowych i pustych magazynach. Ponadto dystrybutorzy czekają po kilka i kilkanaście dni na realizację zamówień, bo dostawy się opóźniają. 

ANWIL informuje, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Kiedy tylko sytuacja się ustabilizuje, produkcja nawozów zostanie wznowiona. A dotychczasowe zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim zostały zrealizowane. Przedstawiciele spółki podają, że w trakcie przestoju produkcji ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne - podobnie jak Grupa Azoty. 

Oprac. nmm

fot. Sierszeńska


Widziałeś już nasze video "Gaz z Rosji zakręcony. Co z bezpieczeństwem Polski i cenami nawozów? Wicepremier Henryk Kowalczyk wyjaśnia"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

Czytaj

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii