Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów azotowych!

23.08.2022

Drukuj

Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów azotowych!

Grupa Azoty poinformowała w komunikacie, że wstrzymano pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka ogranicza wytwarzanie amoniaku do 10% mocy produkcyjnych. Oberwał tym samym segment agro, ale i tworzyw sztucznych. Nie wstrzymano jedynie produkcji siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®. Grupa Azoty dodała, że kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. Jak podaje Grupa decyzja została podjęta w związku z dużym wzrostem cen gazu ziemnego. 


- W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia - poinformowała firma. 

Sytuacja jest z pewnością następstwem poniedziałkowej podwyżki cen na giełdzie gazu ziemnego, które były z kolei konsekwencją zawieszenia jego przepływu gazociągiem Nord Stream - do 292,50 euro za MWh.

r e k l a m a

Co dalej z cenami nawozów? 

Na stronie dystrybutora Grupy Azoty, AgroChem Puławy, który szybko na tego typu zmiany reaguje, nadal są cenniki z 11 sierpnia, jednak można się spodziewać, że wraz z tą sytuacją niebawem zawiśnie nowy cennik. 

Dzisiejszego ranka w Radiowej Trójce na ten temat wypowiadał się minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa próbował uspokoić rolników i twierdzi, że jesienią nawozów nie zabraknie. Dodał, że przerwa wynika z potrzeby przeglądu technicznego, który i tak firma miała w planach.

- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister.

oprac. dkol/ksz
Fot. archiwum


Widziałeś już nasze video "Grupa Azoty zmienia opakowania nawozów. Wyjaśnia Sławomir Zając, Dyrektor Biura Marketingu Segmentu Agro"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

Czytaj

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii