Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: ostatni tydzień najwyższych stawek?

Obrazek

Zakłady ubojowe utrzymują ceny bydła mięsnego z poprzedniego tygodnia lub lekko podnoszą, gdy towaru brakuje. Jednak w najbliższych dwóch tygodniach wzrostów nie będzie. Możliwy jest nawet spadek, dlaczego? Sprawdź, ile w tym tygodniu dostaniesz za byki, jałówki i krowy w skupie!

Dorota Kolasińska5 kwietnia 2022, 14:00

W bieżącym tygodniu zakłady w większości utrzymały cenniki z ubiegłego tygodnia, tylko niektóre podniosły stawki. Warto zajrzeć do notowań i sprawdzić, który zakład w okolicy płaci za bydło najwięcej. Z rozmów z pracownikami skupu wynika, że większość zakładów ubojowych właśnie kończy realizację zamówień na okres świąteczny, dlatego w kolejnych dwóch tygodniach można spodziewać się obniżek, bo zapotrzebowanie na żywiec będzie nieco niższe.

- Czekają nas w najbliższych dwóch tygodniach raczej obniżki kosmetyczne, to wynika z nadchodzących świąt i to standardowy trend przedświąteczny. Po świętach stawki powinny wrócić na poprzedni tor, czyli do obecnego poziomu – mówi pracownik jednego ze skupów bydła.

Jak wynika z kolei z analizy KOWR na rynku krajowym w ostatnim tygodniu marca utrzymywał się wzrost cen żywca wołowego spowodowany m.in. mniejszą podażą bydła w skupie.

- W dniach 21–27.03.2022 r. cena zakupu żywca wołowego ukształtowała się na poziomie 10,81 zł/kg, o 3% wyższym niż tydzień wcześniej. Żywiec ten był o 10% droższy niż w końcu lutego br. oraz o 59,5% droższy niż w analogicznym tygodniu 2021 r. W zakładach mięsnych kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat zbywano przeciętnie po 21,31 zł/kg o 3% drożej niż tydzień wcześniej i o 8% drożej niż przed miesiącem. Cena ćwierćtusz była o 58% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. – podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W UE w ostatnim tygodniu marca średnia cena zakupu bydła rzeźnego klasy R3 (masa poubojowa schłodzona) wyniosła 4,89 euro za kg, a w Polsce 4,86 euro za kg. Co ciekawe z analizy KOWR wynika, że nawet Francuzi otrzymują niższą cenę w skupie niż polscy rolnicy (4,82 euro/kg). Najwyższe ceny w UE mają Niemcy - 5,83 euro/kg oraz rolnicy w Luksemburgu - 5,48 euro za kg. Jednym z największych odbiorców polskiej wołowiny są Włochy (4,83 euro/kg) i Niemcy, stąd taka cena w polskich zakładach. Jednak do 5,83 euro za kg jeszcze trochę brakuje, więc jest jeszcze rezerwa na podwyżki po Świętach Wielkanocnych. Czy stawki przekroczą wówczas 23 zł/kg w wbc za byki w klasie R? Poczekamy, zobaczymy!

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,23 zł/kg, za byka w klasie O 20,76 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 20,48 zł/kg, a za klasę O 19,73 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,29 zł/kg, a w klasie O za około 19,25 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,75 zł/kg, jałówek 10,83 zł/kg, a za krowy 9,1 zł/kg.

Cielęta kosztują, w zależności od wieku i typu od 12 do 15 zł/kg!

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Envato elements


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)